24 Nisan 2018 Salı

TESCİLLİ GÜZELLE YAKALANDI

İYİ Kİ BİTİYOR VE GİDİYOR

01 Ocak 2018, 01:01
İYİ Kİ BİTİYOR VE GİDİYOR
Sancar MARUFLU

TÜRKİYE’DE VE İZMİR’DE, 2017’nin EN İYİLERİ…

Bugün 31 Aralık. “2017 yılının” en son gününü yaşıyoruz. Bu akşam, gece yarısından itibaren yepyeni bir yıla, 2018 yılına giriyoruz.

2017 yılı genelde üzüntülerle, iç ve dış sıkıntılarıyla, enternasyonal problemlerle, dahili sorunlarla, komşularımızla olan sıcak kavgalarla, acılarla, hüzünlerle geçti. Halkımızın çoğunluğu geçim sıkıntısı içinde yaşadılar. Çalışanlarımız ve emeklilerimiz aldıkları maaşla geçinemiyorlar. Asgari ücretin bile altında zorla iş bulabilen insanlarımız geçim sıkıntısı içinde... Kiralarını, bakkal – manav - kasap borçlarını ödeyemiyorlar.

Kredi Kartı aldatmacasına kanıp borçlarını ödeyemeyenler haciz ve icra memurlarıyla köşe kapmaca oynuyorlar. Sayısal Loto, Spor Toto, Milli Piyango, At Yarışı umutları hüzün ve hüsranla bitiyor. Bireysel silahlanmanın önüne geçemiyoruz. İzmir’in merkezinde, Karşıyaka’da, Bornova’da, Çiğli’de, Buca’da pek çok semtimizde silahlı çatışmalar oluyor. İnsanlarımız maganda kurşunlarıyla ölüyor... Kimsenin umurunda değil. Gıda, sağlık kontrolleri yok. Çarşıları, pazarları denetleyen hiç yok.

Şehir içinde halkın oturup dinleneceği parklar, yeşil alanlar yok. Sokaklar, caddeler pislik içinde. Trafik ve “kent içi ulaşım düzeni” berbat durumda. Metro’nun ve Deniz ulaşımının dışında; doğru dürüst ulaşım yok. Otobüs duraklarında saatlerce otobüs bekleyen insanlarımız konserve sıkıştırır gibi otobüslere dolduruluyorlar... Artık başarılı ve tecrübeli yerel yöneticiler de yok. Şehir içinde gece gündüz bir takım insanlar önünüzü kesiyorlar, sizden para hortumlamak istiyorlar. İzleyen de, önleyen de yok . Çocuklarımız evlerinin dışında hiçbir şeyin güvenliğine sahip değiller.

2017 yılı iyi bir yıl olarak geçmedi. iyi ki bitiyor ve gidiyor.

Ancak; 2018 yılına da sorunlar ve problemler yumağı içinde giriyoruz. Nüfusun % 68’i, zaten Yoksulluk ve Fakirlik sınırının altında yaşayan bir kentte yaşıyoruz. Yoksulluk, umutsuzluk ve hüzün girdabının döndüğü bu 2017’nin son saatlerinde de  yeterince mutlu değiliz.  Seçip Parlamentoya gönderdiklerimiz de,  TBMM’de görevlerini layıkıyle yapamıyorlar.

Yerel Yöneticilerimiz maalesef hiç başarılı değiller. Başta İzmir olmak üzere Ege’nin pek çok Yerel Yönetim noktasında ciddi Belediyecilik zaafları yaşanıyor. Merkezi yönetimin fırsat eşitliği anlayışı farklılıklar ve ayrıcalıklar gösteriyor.  “Kimine var. Kimine yok” zihniyeti hakim. Topyekün bir toparlanmaya, ciddi anlamda bir “Yerel Yönetim Seferberliğine” ihtiyaç var.

İnşallah “Yerel Yönetimlerle ilgili hükümetçe yapılan yeni yapılandırmalar” sorunları çözer. Halkımız bir parça huzura kavuşur. Umutlarımızı asla tüketmeyeceğiz. İnşallah 2018 yılı, 2017’yi aratmayan itibarlı ve istikrarlı bir yıl olsun.

2017’de zaman zaman sevindiğimiz, güldüğümüz, mutlandığımız, sevdalandığımız olaylar da olmadı değil. Filmlerde görebileceğimiz,    yabancı dergilerde okuyabileceğimiz tarzda bazı şeylerin gerçekleştiğini de gördük. Yüksek eğitimde Vakıf üniversitelerinin katettikleri mesafeleri alkışlıyoruz. Yaptığımız araştırmaya göre; Türkiye’de Yılın Adamı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’dir.

Hiç pes etmeyen mücadele azmiyle Eskişehir’i modern, çağdaş ve “yaşanılır bir kent haline getiren”, Eskişehir ve ilçelerinde yaşayan insanların haklarını azimle koruyan ve kollayan, “enternasyonal anlamda da örnek bir “yerel yönetimcilik modeli” yaratmış” olan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 2017’nin en başarılı hizmet adamı ve halk önderidir.

2017’nin en önemli genel olayı ise; Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs konusunda ki “oldu bitti kararına” karşı çoğunluk devletlerin almış oldukları tepki kararıdır. Bu konuda en başından itibaren sürdürdüğü “stratejik dış siyaset iletişimi” konusunda Devletimiz ve Hükümetimiz de çok başarılıdır.

Türkiye’de, Ege’de ve İzmir’de, “Yılın olayı”; yeni kabul edilen ve 90 gün içinde uygulanılması başlayacak olan “Taşaronlar Yasası” dır. Yıllardır binlerce çalışanın yarınlarını karartmış olan taşaron sisteminin kaldırılarak, on binlerce çalışanın aileleriyle birlikte sosyal refaha kavuşacak olmaları, yılın olayı olmayı hak etmektedir.

İzmir’de yılın acı kayıpları; Cafer Yarkent, Erdoğan Tözge, Av. Demir Savaşçın, Muzaffer İzgü, Kaya Çelikkanat, Tolga Demirer, Yılmaz Erenel, Dr. Onur Şenli, Aykut Poturoğlu, İsmail Ragıp Geçmen, Nurşen Cider Kadayıfçı, Zeki Kadayıfçı, Dnt. Halil Giresunlu, Adnan Yenice, Umur Aydınoğlu, Cemal Mallı, Hasan Dar, Ayhan Çatkın, Prof. İbrahim Akif Kansu, Mithat Nuri Gevrek, Ecz. İrfan Çömezoğlu gibi her biri kendi branşlarında duayen olan  kıymetli isimlerin ölümleridir. Nur içinde yatsınlar.

İzmir’de önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da, İzmirlilerin çok sevdikleri mümtaz ve müstesna varlığımız, “101 yaşını dolduran”, demokratik sivil kitle gruplarının vazgeçilmez aktif, öncü ve önderi, İnsan, hayvan ve doğa dostu, emsalsiz habitatçı Dr. Ayşe Mayda’dır.

Ege’de yılın Sporcusu ise; 15 - 17 yaş grubu kategorisinde, Dünya Aerobik Jimnastik dalında, enternasyonal anlamda girdiği tüm yarışmalarda ülkemize onlarca altın şampiyonluk madalyaları kazandıran, 2001 Akhisar doğumlu profesyonel sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı’dır.

İyi ahlakıyla, efendiliğiyle aktif sporu bıraktıktan sonra bile toplumuna karşı vazifelerini yerine getiren “Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği” Başkanı Dr. Şaban Acarbay ile Göztepe’nin Efsane Futbolcusu ve Teknik Direktörü Nevzat Güzelırmak, Karşıyaka’nın efsane spor ve futbol adamlarından Arif Dökel ile Altay’ın efsane Futbol Yıldızı Mahmut Evren de yılın başarılı spor adamlarıdır. 

Gençlerin holigan kültürünü bırakıp, birbirleriyle dostça, barış için kucaklaşmalarını isteyen ve bireysel silahlanmaya karşı mücade veren bu değerlerimizi gönülden alkışlıyoruz. Ege’de ve İzmir’de Yılın Spor Kulübü; “Göztepe Spor Kulübü”dür.

Yılları bulan çetin uğraş sonrasında yeniden Profesyonel Liglere dönen Göztepe, Azim ve Sabırla yaşanılan bir mücadele sonrasında kazandığı “süper lige terfi” zaferiyle örnek spor kulübümüz olmuştur. 

En Başarılı Meslek Odası; “İzmir  Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği”dir. En Başarılı Meslek Odası Başkanı ise; İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’dur. Destek ve güç verdiği, “Yerli Malı kullanılmasını özendirme”  başarılarının yanı sıra; sergilediği ilginç sosyal ve mesleki faaliyetler, “İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği”ni ve Başkanı Zekeriya Mutlu’yu, Türkiye genelinde başarılı yapmıştır.

İzmir’de tüm zamanların “En Mükemmel Kültür Sanat ve Fikir Adamı” ise geçirdiği sağlık sorunlarına rağmen kendisini sürekli yenileyen ve sürekli eser üreten Prof. Dr. Şadan Gökovalı’dır. İzmir’de yılın En Başarıl Gazeteci – Yazarı, Cemiyet Adamı ve Şair, Okan Yüksel’dir.

“ 9 Eylül Gazetesi”nde yazdığı güncel makalelerinin yanı sıra 15 yıldan  beri yayınladığı “Ege’de Yaşam Gazetesi”nde ki teknik yayın kalitesi ve okurganlık başarıları ile okuyucuları tarafından kendisine verilen taltif ile, Okan Yüksel, bir kez daha hak ettiği noktaya ulaşmıştır.

Sizlere yılın gerçeklerini, önemli resim ve portrelerini sunmaya çalıştım.

2017 yılı maalesef kötü geçen bir yıldır. Fakire fukaraya, dar gelirliye hiçbir şey vermemiştir. İyi ki bitiyor ve gidiyor. Hiçbirimizin tahammülü zaten kalmamıştı. “2018 yılı inşallah; iyilik, güzellik, sevgi, birlik, beraberlik, dostluk, hoşgörü, paylaşma, dayanışma, refah ve şans getirsin. Artık halkımız, insanlarımız mutlu olsunlar.” Çünlü; Bizim halkımız her şeyin en iyisine layıktır. Yeni yılınız kutlu ve mutlu olsun.Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  TERÖRLE MÜCADELE NE İLE YAPILMALI

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV