24 Şubat 2018 Cumartesi

ZEKERİYA SOFRASI'NA KONUK OLDULAR

Ünlü Gazeteci Şerife Bekman ve Ürdün’den İzmir’e tatile gelen teyzesi Zehra Saner’le birlikte akrabalarının yaşadığı Çeşme’nin Germiyan'da ki 30 yıllık Dostlar Sitesi’nde kurulan Zekeriya Sofrası’ndaydı

11 Eylül 2017 Pazartesi 00:41
ZEKERİYA SOFRASI'NA KONUK OLDULAR

 


 
TH İZMİR - Gözde Demirkat’ın gerçekleşen dileği üzerine kurulan sofrada Şerife Bekman ve teyzesi Saner’in dışında eşi Mehmet Cihan Demirkat, 8 yaşındaki kızı Derin Demirkat, kayınvalidesi Esin Demirkat, kayınpederi Hasan Demirkat, Fatma Aydos, Recep Aydos, Fahriye Par, Yüksel Par’da yer aldı 
 
41 çeşit yiyecekle hazırlanan sofrada Bekman dahil orada bulunan herkes tuttukları dileklerle yeni bir süreci başlatmış oldu. Bekman’ın mum yakıp dua ettiği ve ardından tuttuğu dileği akrabalarıyla paylaşmaması dikkat çekerken, “Tuttuğum dileği eşime bile söylemeyeceğim. Bu beni ilgilendiren bir dilek. Ayrıca dileğin söylenmesi üzerindeki tılsımı bozar” dedi 
 
Bir önceki sofrada dileğinin gerçekleşmesi üzerine bu gece ki Zekeriya Sofrası’nı hazırlayan ve lezzetli yiyeceklerle akrabalarının takdirini kazanan 1 çocuk annesi Gözde’nin yaptığı yemekler davetliler tarafından kısa sürede tüketildi. 
 
Yemek sonrası akrabalar, içilen çaylar eşliğinde renkli sohbetlere imza atarken, gecenin en renkli ismi ve siması Ürdün’den Çeşme’ye gelen Zehra Saner oldu.  
 
ADAK: ZEKERİYA SOFRASI  


 
Bu gelenek, Cumhuriyet sonrası Ankara’sında görülmüştür. 1930-40’lı yıllarda yaygınlaşmış, günümüze kadar gelmiştir. Adak adama, adağını yerine getirme, yeni dileklerde bulunmak için yapılan bir yemekli toplantıdır. Buradaki yemek, daha çok çerez, yemiş ve yeşilliklerden oluşur. Eski İstanbul ve Bursa’da da örneği görülmüştür.  
 

 
Oralarda geleneğin adı, ‘Zekeriya Peygamber Sofrası’ ya da ‘Peygamber Sofrası’ adıyla adlandırılır. Geleneğin, yüzyılın başında Hicaz’dan gelen ihtiyar bir kadının eseri olduğu söylenmektedir.Zekeriya Sofrası geleneği, genellikle yalnızca kadınlar arasında yapılır. Fakat genç öğrenci delikanlıların ya da ender olarak kadınlı erkekli gurupların katıldığı sofraların da kurulduğu görülmüştür.  
 
 

Sofra, dileği yerine gelmiş bir kadın tarafından düzenlenir. Daha çok Şabanı Şerif ayı içinde yapılır.Sofraya komşu ve akraba kadınlar çağrılır. Sofra açılmadan önce, iki rekat namaz kılınır.Namazdan sonra Kur’an-ı Kerim’in 19.Suresi olan Meryem Suresi okunur.  
 

 
Zekeriya Sofrası, adını Zekeriya Peygamber’den alır. Sofranın özelliği ise, namaz kılınıp Kur’an okununcaya ve sofraya adak mumu dikilinceye kadar, katılanların birbirleriyle konuşmamalarıdır. Yani, susmak ve konuşmamak, sofranın başlıca kurallarındandır. Bu nedenle davete çocukları götürmezler. Zekeriya sofrasının bir diğer özelliği, sofrada 41 çeşit yiyeceğin bulunması zorunluluğudur. Eğer sofra iki kişi tarafından düzenlenirse 82 çeşit tabağın olması gerekmektedir. Sofraya katılanlar bu 41 çeşit yiyecekten tadarlar.  
 

 
Sofranın ortasında, adağı yerine gelmiş olan ve sofrayı düzenleyen kadının diktiği mum, sonuna kadar yanık durur. Bu mumun yanına, davete gelenler ve adak dileyenler de birer mum dikerler. Bunlar, “Eğer muradım olursa gelecek yıl Şaban ayında böyle bir sofra kurmayı” ya da “Böyle bir Zekeriya sofrası kurmayı adıyorum” derler. Diledikleri niyet sayısına göre de mum dikerler.  
 

 
Bazıları, Zekeriya Sofrası’nın dinle ilgili olmadığını söylenir. Fakat, namaz kılınması, Kur’an-ı Kerim okunması, dua yapılması gibi uygulamalar, konunun dinsel yönünü göstermektedir. Sofraya mum yakmak ise dinsel esaslara uymamaktadır. Daha çok eski ritüellerin yeni dini inanışlarla bütünleştiği bir sentez gibidir. Bir Zekeriya Sofrası`nda bulunması gerekenler ise aşağıda sıralanmştır:  
 

 
1)Antep fıstığı , 2)Fındık , 3)Sarı leblebi , 4)Kuru üzüm , 5)Beyaz leblebi , 6)Kuru erik , 7)Dut kurusu , 8)Yerfıstığı , 9) Pestil , 10) Kuru incir , 11)Şeker, 12)Portakal , 13)Mandalina , 14) Ayva ,15) Armut ,16)Muz , 17)Kestane , 18)Hurma , 19)Ceviz içi , 20)Damla sakızı , 21)Vişne kurusu , 22)Kesme şeker , 23)Çikolata ,24)Tepsi böreği , 25)Sigara böreği , 26)Zeytinyağlı dolma , 27)Kuru köfte , 28)Patates salatası , 29)Patates kızartması , 30)Turşu, 31)Bisküvi , 32)Maydanoz , 33)Tere , 34)Roka , 35)Marul , 36)Salatalık , 37)Taze soğan , 38)Havuç salatası , 39)Domates , 40)Tuz , 41)Çörekotu