21 Mart 2018 Çarşamba

ALBAYRAK: 2 MİSLİ REZERV KEŞFETTİK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak yaptığı açıklamada ekim itibariyle güneş ve sonrasında ise rüzgar enerjisiyle ilgili önemli adımlar atılacağını belirtti. Bakan Albayrak madencilik sektöründeki önemli gelişmelere de vurgu yaptı

30 Eylül 2016 Cuma 21:09
ALBAYRAK: 2 MİSLİ REZERV KEŞFETTİK

 
Madencilik sektörüyle ilgili yeni çalışmalar yolda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak yaptığı açıklamada ekim itibariyle güneş ve sonrasında ise rüzgar enerjisiyle ilgili önemli adımlar atılacağını belirtti. Bakan Albayrak madencilik sektöründeki önemli gelişmelere de vurgu yaptı
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde gerçekleştirilecek Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birolun sunduğu Türkiye raporu lansmanına katıldı. Bakan Albayrak konuşmasında özellikle gaz konusunda önemli yatırımlara imza atıldığına vurgu yaptı.
 
Enerji Bakanı Albayrak'ın konuşmasından notlar;
 
* Çok açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki önümüzdeki süreç bundan öncekinden çok daha farklı olacak. Gaz sektöründeki değişim bize ufak bir işaret veriyor.
 
* Türkiye sadece artan büyümesini destekleme amaçlı yatırımlara odaklanmadı. Altyapı, petrol, gaz, doğal kaynaklar çerçevesinde birçok yatırıma odaklandı.
 
"ÇİN'İN ARDINDAN İKİNCİ SIRAYA YERLEŞTİK"
 
* Türkiye'nin bireysel kişi başı enerji tüketimi Avrupa'nın en üst seviyelerinde. Türkiye'de enerji büyümesini rekor düzeye taşıdık. İktidara geldiğimizden beri, Çin'in ardından ikinci sıraya yerleştik. Pazar ülkeler için istikrarlı yol olma, ihtiyaçları anında ortaya koymak çok önemli.
 
* Türkiye özellikle gaz konusunda bağımlılık açısından önümüzdeki günlerde önemli çalışmalara imza atacak. Yılbaşı itibariyle düğmeye bastık. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte gaz konusundaki altyapıyı iyileştireceğiz.
 
* Dünyada enerji alanında büyümede 2. olan bir ülkeden bahsediyorsanız daha iyi olmak zorundasınız. Bu adımlardan bir tanesi 18 katrilyonluk 21 firmanın yapacağı iletim yatırımları.
 
* Özellikle elektrik, özellikle mevcut tesisler konusunda önemli adımlar attık, çok daha önemlilerini atacağız.  Altyapı tüm bu çerçevede hele ki enerji ithal ettiğiniz bir ülkede bizim için çok büyük bir önem arzediyor. Bu yeterli mi, hayır yeterli değil. Peki ne tür adımlar atacağız; Yer altı ve maden zenginliğimizi nasıl kazandırabiliriz konusunda adımlar atacağız.
 
"TÜRKİYE BİZİMLE BİRLİKTE O GÜNE KADAR SAHİP OLDUĞU REZERVİ KEŞFETTİ"
 
* Türkiye enerjide cari açık noktasında ne yazık ki çok şanslı olmayan bir ülkeydi. Ancak son yıllarda bulduğumuz rezervler nedeniyle yerli kömür noktasında Türkiye'nin o güne kadar sahip olduğu rezervi keşfetti. Ancak 2 misli rezervi keşfetmesi ve hayata geçirmesi stratejisi ile karşı karşıyayız. Yeni ve temiz teknolojilerle entegre olması gerekiyor. Şehir efsanesi gibi dolaşan eleştirilerin aksine çok daha verimli bir resimle karşı karşıyayız.
 
* 2 bin kalori ve üzeri gibi çok daha verimli bir resim ile karşı karşıyayız. Bu Türkiye için madencilik sektöründe yeni dönemin stratejisiyle de entegre bir durumu ortaya koyacak. Yeni dönemdeki sondaj faaliyetleri anlamında çok yoğun bir şekilde sahip olduğumuz doğal kaynakların keşfi ile ilgili ciddi bir yatırım ortamı içindeyiz.
 
* Daha yoğun yatırım iklimiyle karşı karşıya kalacağız. Kömür bunlardan bir tanesi ve benzeri doğal maden kaynakları ile ilgili önemli gelişmeler bekliyoruz. Kömürde kalorifik değer açısından daha verimli bir resim ile karşı karşıyayız.
 
"YENİLENEBİLİR KAYNAKLARA YENİ BİR PENCERE AÇACAĞIZ"
 
* Kimse Türkiye'den yerli kaynaklarını bir tarafa koymasını beklemesin.Yeni dönemde sondaj, arama, helikopterle sismik daire olmak üzere tüm Türkiye'de sahip olunan yatırım iklimi ile karşı karşıya olacağız. Sahip olduğumuz doğal kaynakların çıkarılması için misliyle yatırım yapacağız. Elektrik enerjisi üretimindeki portföyün dengelenmesine dayalı kurulu gücün çeşitlendirilmesi ile ilgili yenilenebilir kaynaklara yeni bir pencere açacağız.
 
* Sektörü yakından takip eden katılımcıların da bildiği gibi yenilenebilirin güneş ve rüzgar ayağı ile ilgili önemli adımlar atacağız. Türkiye güneş ve rüzgarda önemli bir potansiyele sahip. Peki bölge üzerinde baktığınız zaman diğer ülkeler içerisinde liberal ekonominin çok kolay hareket edebilir olması kriterleriyle çok kolay olmadığını biliyoruz.
 
* Belirli bir kapasite belirli bir süre alım garantisi ve karşılığında yerli üretim ve AR-GE çalışmalarının olacağı ilk ihalemizi yapacağız. Yenilenebilir güneş enerjisiyle ilgili şeffaf ihale gerçekleşecek. İnşallah bu yıl sonu itibariyle yenilenebilir enerji alanında çok önemli oldıuğunu düşündüğümüz bu ihalelerle 2016 yılını özel bir noktaya taşıyacağız. Yılbaşından itibaren yıl sonu hedefimizi tutturmak için önemli çalışmalar yaptılar. Türkiye enerjiye aç bir ülke. Herkesi mutlu edecek bir strateji uygulamak zorunda. Özelleştirilenlerin santraller zaten özel sektör eliyle verimlilik artışı anlamında önemli bir noktaya geldi. Ancak kamunun elinde olan birçok santrali de hızlı bir şekilde rehabilite edeceğiz. Çevresel koşullarıyla ilgili çok önemli adımlar atacağız. Ekim itibariyle güneş ve kömür devamında ise rüzgarla ilgili çalışmalar yapacağız.
 
habertürk
 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  TERÖRLE MÜCADELE NE İLE YAPILMALI

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV