24 Mart 2018 Cumartesi

TARİHİ MEZARLIK SULAR ALTINDA

Burası Antik Zeugma’dan bir görüntü değil, burası İzmir’in Çeşme’sinde tarihi bir mezarlığın sular altında kaldığının fotoğrafıdır. Alaçatı Hacı Memiş Camii’nin mezarlığı yağan yağmurlara teslim oldu. Bu durumu gören vatandaşların aklına ünlü spiker Reha Muhtar’ın lafı geldi: “Devlet nerede?”

27 Şubat 2018 Salı 11:55
TARİHİ MEZARLIK SULAR ALTINDA

 
 
 
 
TH İZMİR – Türkiye’nin en bakımsız mezarlığı nerede diye sorarsanız cevabı işte bu fotoğrafta görülen mezarlıktır.

Alaçatı
’da yaşayan bazı kendini bilmezlerin içki içip, alem yaptığı mezarlık bu defa da Tanrı’nın gazabına uğradı. Çeşme’de iki gün aralıksız yağan yağmurlardan en çok etkilenen Hacı Memiş Camii Mezarlığı oldu. 
 
Ege’nin protest sesi Gazeteci Şerife Bekman, gittiği mezarlıkta gördüğü manzara karşısında şok oldu. 
 
İçkilerin içildiği, alemlerin yapıldığı mezarlıkta olumsuzluklar sadece bununla sınırlı değildi. Yağan yağmurların su altında bıraktığı mezarlar adeta feryat eder gibiydi. 
 
Bekman Türkiye’nin en bakımsız mezarlığının burası olduğunu belirterek, “Dünyanın en talihsiz mezarlığı neresidir diye sorsalar cevap olarak hiç kuşkusuz burasıdır derim. Yaz olunca seks ve içki alemleri dahil her türlü itliğin yapıldığı kış olunca yağmur sularının altında kaldığı ikinci bir talihsiz kabristan yoktur. Bugün burada gördüğüm manzara içimi acıttı. Şu mezarlarda yatanlar başlarına böyle bir şey geleceğini bilseydi herhalde burada ölmeyi ve buraya gömülmeyi istemezlerdi.” dedi
 
“Afrin’e kadar gücünü hemen her yerde hissettiren devletin Çeşme’ye karşı neden bu kadar ilgisiz olduğunu merak ediyorum” diyen Bekman, “Ülkeyi yönetenlerin Çeşme’yi neden gözden çıkardıklarına akıl sır ermiyor. Özellikle böyle bir konuda devlet neden duyarsız anlamıyorum. Şurada yatan mevtalar inanıyorum ki şu mezarlıkta çektiklerini yaşarken çekmemişlerdir diye konuştu